Czego nikt nie zrobi za Ciebie czyli profilaktyka wypalenia zawodowego .

Czego nikt nie zrobi za Ciebie czyli profilaktyka wypalenia zawodowego .

     Był czerwiec. W szkole panowała napięta atmosfera, która wyczuwalna była przez nauczycieli, uczniów i rodziców. Zbliżał się koniec roku i wszyscy odliczali już dni do upragnionych wakacji. Wróciłam do domu po kolejnym trudnym dniu pracy. Byłam wykończona. W głowie kłębiły się myśli i sprawy, które dzisiaj załatwiałam. Miałam naprawdę dosyć i marzyłam, aby wszyscy dali mi po prostu święty spokój.

       Przeanalizowałam swój dzień w szkole i zobaczyłam, że był naprawdę stresujący. Odpisywanie na maile do rodziców,  zaangażowanie w lekcje i sprawy uczniów, wypełnianie dokumentów, opinii, sprawdzanie kartkówek i wiele, wiele drobniejszych spraw. Na koniec dnia jeszcze wykonałam telefon do rodzica ucznia, który podczas przerwy przewrócił się na korytarzu i mógł zwichnąć lub co gorsza złamać nogę. W słuchawce po drugiej stronie usłyszałam „To jak Wy ich tam pilnujecie”. A i na kawę dziś nawet nie było czasu.

Uff,, to był naprawdę trudny dzień. 

       A przecież to dzień jak co dzień. Znasz to Drogi Nauczycielu, bo to Twoja codzienność. W szkole każdy dzień to nowy i pełen wyzwań dzień. Jak to przetrwać i nie zwariować? Skąd brać energię, siłę, motywację do pracy? Jak nie ulec wypaleniu zawodowemu już po roku, dwóch czy dwudziestu latach pracy w tym zawodzie? Czy to jest w ogóle możliwe?

       Te pytania wracały do mnie ze zdwojoną siłą. Jestem przecież nauczycielem z 10 letnim stażem, przede mną jeszcze wiele lat pracy. Uwielbiam swoją pracę, chcę być coraz lepszym nauczycielem i przewodnikiem dla swoich uczniów, ale wiedziałam, że muszę coś zmienić bo inaczej nie wytrwam. Czułam napięcie w ciele, irytacje, złość i tak w tym trwałam…. Nagle, przyszło do mnie zdanie „zadbaj o siebie”, „zaopiekuj się sobą”…. Poczułam ulgę. Wiedziałam, że teraz może być tylko lepiej….

      W wirze codziennych szkolnych wydarzeń tak łatwo jest wciągnąć się w emocje i sprawy innych. Codziennie opiekujesz się uczniami, jesteś uważna na ich potrzeby, wspierasz ich, jesteś blisko. Cieszysz się i smucisz razem z nimi. To wielki emocjonalny wysiłek. Jeśli stale będziesz dawać i dawać swój czas, energię, siłę, szybko poczujesz „wypalenie zawodowe”. 

Nie da się za długo jechać na oparach swojej wytrzymałości. 

      Dlatego Nauczycielu, codziennie monitoruj Twój dobrostan. Dbanie o siebie i swoje zasoby to Twoja odpowiedzialność. Nie czekaj aż zmieni się rząd, uczniowie czy Twoja dyrekcja, nie czekaj do wakacji, myśląc, że wtedy w końcu odpoczniesz. Nie masz wpływu ani kontroli nad innymi, ale masz wpływ na siebie i swoje życie. 

Codziennie sprawdzaj stan swojego ciała i ducha. Dbaj o siebie regularnie, każdego dnia, abyś w odpowiedniej chwili mógł zrobić to co chcesz zrobić, a nie to co dyktują ci Twoje emocje.

         Dbanie o siebie to ŚWIADOME zarządzanie swoim nastrojem, samopoczuciem i stanem emocjonalno-duchowym. To podejmowanie działań przyjemnych i relaksujących, czyli takich, które pozwolą Ci odpocząć, oderwać się od obowiązków, to działania, które sprawiają, że czujesz się lepiej, że jesteś bardziej wypoczęty. 

Ale dbanie o siebie to również działania prowadzące do rozwoju, odkrywanie kim jesteś i czego potrzebujesz, to odnawianie Twoich wewnętrznych zasobów. To przyglądanie się swoim myślom, przekonaniom, emocjom. To uważne reagowanie na każdy sygnał, które daje Ci Twoje ciało, aby Ci o czymś przypomnieć. 

Opiekowanie się sobą, to też szukanie wsparcia, pomocy u innych życzliwych nam osób. Nie bój się prosić o pomoc, bo dzięki temu szybciej znajdziesz rozwiązanie i nie wyczerpiesz wszystkich swoich sił. 

         Tak rozumiane dbanie o siebie to nie egoistyczne zachowanie, ale to szansa, że każdy dzień Twojej pracy będzie lepszym i owocniejszych. Uczniowie  szybko dostrzegą, że Twoje dobre samopoczucie wpływa pozytywnie na relacje między Wami, a proces uczenia i wychowania będzie odbywał się w lepszej atmosferze. Na początek wypisz 10 prostych czynności, które poprawiają Ci nastrój i każdego dnia wykonaj przynajmniej jedno z działań, które wypisałeś. 

Życzę sobie i Tobie powodzenia a poprzez dbanie o siebie okaż sobie troskę i miłość, która będzie rozlewała się na wszystkich, których spotkasz na swojej drodze.

Magdalena Wielińska

2 thoughts on “Czego nikt nie zrobi za Ciebie czyli profilaktyka wypalenia zawodowego .

  1. Jakbym czytała własne myśli. Kiedyś bardzo dawno temu w trudnym dla mnie momencie, często używam zwrotu w tamtym życiu, usłyszałam od cudownej kobiety psychologa słowa które stały się w tamtym okresie i teraz tez są ważne. Naucz się być dobra dla siebie. Niby proste a genialne. Tak naprawdę nie umiemy być dobrzy dla siebie. Często nawet nie przychodzi nam to do głowy. Będąc dobrym najpierw dla siebie w konsekwencji będziemy potrafili być dobrymi dla innych. Jesli zadbamy dziś o siebie i pozwolimy sobie na te małe chwile dobroci będziemy mieć siłę by dać siebie innym
    Niby tak proste a genialne w swej prostocie. Wiec bądźmy dobrzy dla siebie. Jeśli nie potrafimy to uczmy się tego. Ja juz potrafię.

  2. Bardzo mądry i pożyteczny artykuł. Nic dodać nic ująć. Odpowiedni jednak dla nauczycieli, którzy traktują swój zawód jako pasję i misję i nie potrzebują w tym zawodzie nic prócz satysfakcji osobistej z dobrze wykonanej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *