Ustawienia początkowe czyli profilaktyka wypalenia zawodowego.

Ustawienia początkowe czyli profilaktyka wypalenia zawodowego.

Lubię zaczynać warsztaty dla nauczycieli od opowiedzenia historii z życia mojego przyjaciela. Przez dobre kilka lat swojego zawodowego życia pracował jako grafik w małej drukarni. Firma mieściła się w Gdańsku, pomiędzy dwoma polodowcowymi wzgórzami, na których znajdują się osiedla mieszkalne. Mój przyjaciel musiał zejść w dół z jednego wzgórza, żeby dojść z domu do pracy. Kiedyś koleżanka zapytała go życzliwie: “czy Ty nie masz żadnych ambicji rozwoju i chcesz cały czas pracować jako zwykły grafik?” Wtedy padła odpowiedź: “wiesz, moje życie jest za tym wzgórzem, tutaj tylko na nie zarabiam.”

Zwykle w tym momencie nauczyciele zaczynają żartować ze swoich zarobków ale zostawmy ten temat świadomie na boku. Uważam, że każdy z nas, nie tylko nauczyciele, powinien skonfrtontować swoje życie z wypowiedzią mojego przyjaciela. Trzeba samemu odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie jest moje życie i jaką rolę w nim pełni moja praca? Pułapka pracoholizmu grozi nam wszystkim, bez wyjątku. W przypadku nauczyciela pracoholizm jest wyjątkowo żałosny, bo nawet pieniędzy nie przynosi.

Niekwestionowana wspaniałość i wyjątkowość pracy nauczyciela, etos tego zawodu, poczucie spełniania misji, mogą być bardzo mylące. Można się w tym pogubić i zatracić. Dlatego trzeba to od początku przemyśleć i pilnować nieustannie swoich życiowych priorytetów. Nie raz widziałem nauczycielki z długim stażem, które ze łzami w oczach mówiły do swoich młodszych koleżanek: “nie róbcie tego samego błędu, co ja! Wasze dzieci są ważniejsze niż kartkówki i sprawdziany, ważniejsze niż najbardziej potrzebujący uczeń, one Wam kiedyś wypomną, że nie miałyście dla nich czasu, tak, jak moje mnie wypomniały (łzy).”

Jesteś nauczycielem? To wspaniałe, to bardzo ważne. Ale pamiętaj, że to też jest tylko praca, jak każda inna. Jeżeli dobrze to sobie ustawisz od początku na swojej drabinie wartości, to nie będzie w stanie rozbić cię psychicznie żaden rodzic, dyrektor ani minister oświaty.

Proponuje wziąć kartkę papieru i napisać po kolei co, a może bardziej kto jest dla Ciebie w życiu ważny. Ponumeruj swoje odpowiedzi i zobacz, na którym miejscu będzie praca. Uważam, że jeżeli w pierwszej trójce, to jest bardzo źle. Zastanów się nad tym już dziś, proszę w imieniu tych, którzy popełnili ten błąd, którego Ty możesz w prosty sposób uniknąć.

PS. Autorem grafiki jest mój syn, który nauczył się takich rzeczy w szkole, dzięki swojej niesamowitej nauczycielce- NAUCZYCIELE SĄ WAŻNI.

One thought on “Ustawienia początkowe czyli profilaktyka wypalenia zawodowego.

  1. Rozumiem wpis. Nie zawsze praca którą wykonujemy musi być naszą pasją. Ale z drugiej strony trudno wykonywać pracę której się nie lubi… To również udręka. Ja spróbowałam. Miałam dość posady w firmie państwowej gdzie ludzie mało robią a dużo żądają, coś w stylu czy się stoi czy się leży… Miałam dość i złożyłam wypowiedzenie. Okazało się że w Lidlu na start proponują tyle ile ja miałam po 3,5 roku pracy. Nawet poszłam do Lidla na rozmowę. Oprócz korzyści finansowych i prywatnej opieki medycznej i dopłat do kart benefit mają dwie wady: praca zmianowa (w której nie ma możliwości widywania się z dzieckiem w ciągu dnia) oraz… Praca z klientem który pracownika sklepu ma za gorszego człowieka (pracuje w sklepie bo nie ma studiów albo leń i nieuk). Więc teraz szukam pracy gdzie po pierwsze będę mogła mieć czas dla rodziny, po drugie nie będzie zmianowa, a po trzecie będzie lepiej płatna. Co wychodzi?? Praca w biurze od 8 do 16… Naprawdę dołujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *