Nauczyciele są ważni- tekst programowy.

Witam, nazywam się Michał Borkowski. Przez dziesięć lat pracowałem jako nauczyciel w szkołach publicznych. Zrezygnowałem półtora roku temu, aby całkowicie poświęcić się pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu jako psycholog. Taki był mój zamiar, jednak życie napisało trochę inny scenariusz. Od momentu rozwiązania umowy o pracę ze szkołą, cały czas pracuje dla nauczycieli, organizując i prowadząc szkolenia, grupy superwizyjne oraz spotkania integrujące zespoły nauczycielskie.

Mam ogromny zaszczyt pracować ze wspaniałymi nauczycielami, którzy przychodzą na zajęcia z własnej woli, poświęcając dodatkowe godziny na swój rozwój. Łącząc osobiste doświadczenie pracy w szkole oraz obecne spojrzenie “z boku” mogę patrzeć na pracę nauczycieli inaczej. Nierzadko chylę czoła słuchając historii o poświęceniu, realizowanej w zawodzie pasji oraz oddaniu dla pełnienia nauczycielskiej misji. Czasami z bólem serca słucham opowieści wspaniałych ludzi, którzy stoją na skraju wypalenia zawodowego czy wręcz załamania nerwowego. Słucham o bojach toczonych z ustawodawcą, przełożonym, rodzicem, najrzadziej z samym uczniem. Słucham także wielu opowieści pełnych optymizmu, świadectw tego, jak jedno życzliwe spojrzenie, jedno słowo pełne wiary potrafi odmienić ucznia, rozpalić w nim iskrę i przemienić jego kurs na całe życie. Z trwogą słucham też historii jak jednym nieostrożnym słowem iskra może zostać zgaszona.

Słucham tego wszystkiego i przekonuje się coraz bardziej, że NAUCZYCIELE SĄ WAŻNI. Jeśli system edukacji można porównać z krwiobiegiem, to nauczyciele są krwinkami. Można mieć doskonały system jak w przysłowiowej Finlandii i średni lub nawet słaby jak Polsce ale najważniejsza i tak jest jakość pojedynczych nauczycieli. Najważniejszy zaś jest stan tego konkretnego nauczyciela, z którym spotyka się w szkole Twoje czy moje dziecko. Jeżeli do klasy będzie wchodził pedagog, który jest szczęśliwy, odważny, asertywny, mądry, spełniony, to wtedy można się spodziewać, że właśnie tacy uczniowie będą z jego klasy wychodzić.

Chcę, aby społeczność, która zgromadzi się wokół NauczycieleSaWazni.pl przyczyniała się do zmiany myślenia o nauczycielach.

Po pierwsze, aby sami nauczyciele zaczęli myśleć o tym, że są ważni, aby zaczęli tak się czuć i tak się zachowywać. Czas obudzić się ze zbiorowej hipnozy moi drodzy. Hipnozy, w której daliście sobie wmowić, że “jak Ci nic w życiu nie wyszło, to zostałeś nauczycielem”. Otóż nie! Jesteście bardzo ważni. Najwyższy czas, abyście sami to zrozumieli.

Po drugie czas, aby zawód nauczyciela zaczął odzyskiwać utracony etos. Czas aby rodzice starannie przemyśleli rolę nauczyciela w życiu ich dziecka. Pora, aby powrócił szacunek do osoby nauczyciela, co oczywiście będzie wymagało wysiłku z obu stron. Najwyższy czas, żeby nauczyciele zaczęli być godziwie wynagradzani, aby zawód ten zaczął być atrakcyjny pod względem finansowym, przez co będzie przyciągać najlepszych spośród najlepszych.

Po trzecie i najważniejsze czas, aby nasze dzieci zaczęły spotykać w klasie ludzi prawdziwie mądrych, dojrzałych, świadomych swojej wartości czyli po prostu szczęśliwych nauczycieli, bo NAUCZYCIELE SĄ WAŻNI.


3 thoughts on “Nauczyciele są ważni- tekst programowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *